Podkarpackie

Dane podstawowe

Muzeum – Zamek w Łańcucie

Instytucja kultury współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

i

Samorząd Województwa Podkarpackiego
ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut
Link do strony internetowej zamku
http://www.zamek-lancut.pl/


Muzeum - Zamek w Łańcucie zostało powołane do życia w listopadzie 1944 roku. W latach pięćdziesiątych prowadzono intensywne prace remontowe i konserwatorskie. Zadecydowano także o charakterze muzeum, którego zadaniem stała się ekspozycja pałacowych wnętrz mieszkalnych.
Łańcucki zespół zamkowo – parkowy można zaliczyć do najpiękniejszych w Polsce rezydencji arystokratycznych. Sam zamek powstał w I połowie XVII wieku jako nowoczesna rezydencja typie pallazo in forteca. Kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany swój obecny kształt uzyskał na przełomie XIX i XX wieku. Muzeum zachwyca przede wszystkim ekspozycją wnętrz mieszkalnych i gospodarczych pieczołowicie odwzorowanych i zaaranżowanych. W zbiorach muzeum poza wspaniałymi dziełami sztuki można także zobaczyć największą w Polsce kolekcję dworskich pojazdów konnych wyeksponowanych w budynkach Stajni i Wozowni, jak również wystawę sztuki cerkiewnej. Na terenach ponad 30 ha malowniczego  parku można zwiedzić zabytkową Storczykarnię wraz z jej zbiorami kwiatów trzech stref klimatycznych.  


Muzeum – Zamek w Łańcucie działa m.in. w oparciu o :

    • Ustawa o muzeach - z dnia 21 listopada 1996 roku z późniejszymi zmianami,

 

 

    • Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - z dnia 25 październiika 1991 roku z późniejszymi zmianami,

 

 

    • Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 roku z późniejszymi zmianami,

 

 

  • Statut nadany Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. Urz. MKiDN 2017, poz. 64) w dniu 27 września 2017  roku.


W dniu 25 sierpnia 2005 roku rozporządzeniem Prezydenta RP Zespół zamkowo - parkowy został uznany za pomnik historii (Dz. U. 2005 nr 167 poz. 1402).

W dniu 25 sierpnia 2006 roku Muzeum – Zamek w Łańcucie został wpisany do Rejestru Instytucji Kultury pod numerem 67/2006

Muzeum – Zamek w Łańcucie zatrudnia 179 osób.

 

Poprawiony (poniedziałek, 04 lutego 2019 08:22)

 
Powiaty